Kedves Gyerekek! I Miért fontos a zene? I Tévhitek I Fontos kérdések és válaszok
A zene egyidős az emberrel. Mióta létezünk a földön, zenélünk, vagy csak hallgatjuk és élvezzük. A zene univerzális kommunikációs eszköz. Ősidők óta használjuk érzelmeink, lelkivilágunk kifejezésére. Óriási szerepe van életünkben. Megnyugtatja és örömmel tölti fel lelkünket, megmozgatja testünket és nem utolsósorban helyes irányba tereli gondolatainkat. A zene alapvető elemei, a ritmus, a hang, a dallam, a harmónia és a hangszín mind-mind befolyásolják viselkedésünket, testünk fizikai állapotát, elménk hatékonyságát és egyéb tulajdonságainkat is.
Az ősi kultúrák zenéje szinte csak ritmusból, a zene legalapvetőbb eleméből állt. A ritmusnak van a legerősebb és legközvetlenebb hatása az ember testére és érzelmeire. Már az ősember is alkalmazta a modern tudomány által csak mostanában bebizonyított tényt, mely szerint különböző ritmusok adagolásával aktivizálni lehet a test ritmikus működését és a vegetatív idegrendszert. Zenével egyaránt befolyásolható a szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszer, cselekvésre késztethető az ember, éberré tud tenni, vagy épp ellenkezőleg, a zene képes megnyugtatni a testet és a lelket.
Minden kultúrában fontos szerepe volt a zenének, vallási célokra használták, a lélek és Isten vagy az istenek közti kapcsolatfelvétel megkönnyítése érdekében, az ünnepségek fényét zenével emelték, illetve szinte minden munkát zenével, zenéléssel tettek elviselhetőbbé az emberek. A zenének ez a tulajdonsága a mai napig megmaradt. Az első olimpiákon a zene is a versenyszámok közé tartozott. Minden vallás használta és használja a zenét. A ritmus és a dallam segítségével könnyebben nyílik meg lelkünk, más tájakon, más vallásokban a transzba eséshez használják a zenét, és úgy kommunikálnak a szellemekkel. Mindannyian ismerjük a zene jótékony hatását érzelmi világunkra, lelkiállapotunkra. Zenélünk, vagy zenét hallgatunk, ha szomorúak vagyunk, és ideális esetben megvigasztalódunk. Jókedvünk fokozására a zenét is tudjuk használni. Találkoztunk már a zene katartikus hatásával, mikor eggyé válunk vele, úgy érezzük, megtisztultunk, megkönnyebbültünk és szabadakká váltunk.
Egyre több a bizonyíték arra, hogy a születendő gyermek már az anyaméhben hall, lát, ízlel és érez. Az édesanya és gyermeke között már az első pillanatban nem csupán fizikai, hanem szoros lelki kapcsolat is van. Ez a kapcsolat meghatározza a későbbi fejlődést, a baba személyiségét, sőt, a társadalomba való beilleszkedését, szocializációját is. Ha halk zenét vagy kellemes, megnyugtató hangot hall a magzat, biztonságban érzi magát, és elalszik. Agresszív, hangos zene hallatán tiltakozni, rugdalózni kezd. A kellemes zenét hallgató gyermekek gyorsabban fejlődnek szellemileg és testileg is, nyugodtabban viselkednek, kiegyensúlyozottabbak, kevesebbet sírnak.
Egyértelmű, hogy a zene hallgatása, illetve a zenélés nagyon fontos dolog az ember testi és lelki fejlődése szempontjából. Nagy felelőssége és fontos kötelessége egy zenetanárnak, hogy megszerettesse a zenét növendékével, hogy ismertesse jótékony és fontos hatását. Lényeges, hogy a zenélés örömét meg tudjuk mutatni, tanítani, hogy minél több egészséges lelkületű, boldog embert nevelhessünk fel, akik zene iránti szeretetüket továbbörökítik másoknak is. A zene szükségessége a későbbi életkorokban is kimutatható. Rengeteg gyermekjáték kötődik dalokhoz, a ritmus és a dallam nagymértékben segíti a fejlődést, kiegyensúlyozottá teszi a gyerekeket.
Különféle zenék a legkülönbözőbb hatást váltják ki az embereknél, a teljes ellazulástól kezdve a tudat felfokozódásáig. Élénkítheti az intellektuális aktivitást és a kreativitást is.
Fontos kérdések a zenetanulással kapcsolatban
Érdekességek I Pedagógiai program
Hírek