Miért hasznos a zenetanulás? I A zenetanulás kihat az agy fejlődésére
Fontos kérdések a zenetanulással kapcsolatban:
Kedves Gyerekek!IMiért fontos a zene?ITévhitekI Fontos kérdések és válaszok
Jó füle van a gyereknek, de vajon tehetséges is?
Érdemes zenét tanulnia?
Milyen hangszert válasszunk?
Irassuk zenei iskolába, vagy elég, ha különórára jár?
– Már bölcsődés korban észrevehetjük, hogy a gyerek felfigyel a környezetében hangzó zenére, éneklésre, arra ritmikusan mozogni kezd, később szívesen dúdolgat, énekelget, a hallott dalokat felismeri, és ez örömöt szerez neki. Szükséges persze, hogy a gyermeket sokféle zenei inger érje, ami felkelti az érdeklődését. Ebben a szülők szerepe a legfontosabb.
A síró csecsemő is elhallgat, ha édesanyja dúdol, énekel, ritmikus mozgással ringatja. Később a gyermekdalok énekelgetése, az ölben való játék, a személyes kapcsolat teremti meg azt a légkört, mely a kisgyermek zenei érdeklődését, fogékonyságát ébren tartja, a zenéhez való érzelmi kötődését kialakítja.
– Hogyan lehet fejleszteni a zenei tehetséget még iskoláskor előtt?
– Az óvoda szerepe is nagyon fontos. A dalos kedvű óvónő sokat tehet annak érdekében, hogy a gyermekek az énekes foglalkozásokon kívül is szívesen énekeljenek vagy mozogjanak a zenére. Kodály Zoltán szerint nincs botfülű gyerek, mindenkit meg lehet tanítani énekelni valamilyen szinten.
Kodály az éneklést tartotta az aktív zenélés legtermészetesebb módjának, és a hangszertanulás előkészítőjének is. Ha a szülőknek, óvónőknek sikerült a gyermek érdeklődését felkelteni a zene és az éneklés iránt, a zenei készségek, képességek nagymértékben fejleszthetők. A mozgással egybekötött játékok egyidejűleg fejlesztik a hallást, az éneklési készséget, a ritmusérzéket, és irányítják a gyerekek lelki fejlődését.
– Hány éves korban érdemes elkezdeni a hangszeren tanulást?
– Kivételes tehetségtől eltekintve a hangszertanulást 7 és 10 éves kor között célszerű elkezdeni, lehetőleg vagy a szolfézs előképző, vagy az ének-zenei általános iskola első, második évfolyama után. A legtöbb gyerek ennél korábban mentálisan és fizikailag is éretlen a koncentrált figyelemre. Minden hangszert el lehet kezdeni az említett életkorban, kivéve talán a fúvósokat, amelyeknél sokat számít a gyermek testi fejlettsége.
– Melyik hangszert válasszuk?
– Általános zenei érzékkel bármely hangszer tanulása javasolható, de a vonós hangszerekhez elengedhetetlen a kitűnő hallás, az ütőhangszerekhez a jó ritmusérzék.
– Érdemes-e erőltetni egy tehetséges, de a zenetanulást, gyakorlást elutasító gyereket?
– A tehetséges növendéket nem szabad hagyni elkallódni. Zenei élményekkel, valamint a szülő és zenetanár együttműködésével kell megoldást találni. Az ilyen gyereknél többnyire az otthoni gyakorlás okoz gondot, így nagy segítségünkre lehet a szülő a nyugodt körülmények megteremtésével.
– Csak az menjen zenei általános iskolába, aki később zenei pályára készül?
– A sok éneklés és a zeneiskola minden gyereknek ajánlható, mert bizonyítottan kedvezően hat a személyiségfejlődésre, valamint az egyéb tanulási folyamatok alakulására. A zenei képzés legfőbb célja a zenei ízlés kialakítása, az értő koncertlátogató közönség fölnevelése és a kiemelkedően tehetséges növendékek felkészítése a zenei pályára.
– Hogyan jutnak hangszerhez a gyerekek?
A furulya nem drága, megvásárlása nem jelent nagy anyagi áldozatot a szülőktől. A többi hangszert a zeneiskola minimális hangszerhasználati díj megfizetése esetén (1.000,-Ft/félév) biztosítja a növendékeknek. Csak azoknak a gyerekeknek szoktuk javasolni, hogy vásároljanak saját hangszert, akikről 12-14 éves koruk körül kiderül, hogy alkalmasak a zenei pályára. Ez persze nem olcsó, de elengedhetetlen belépő a zenei életbe. Szerencsére ma már nagyon nagy a választék a hangszerboltokban Budapesten és országszerte egyaránt.
Sátoraljaújhelyen is lehetőség nyílik a kották és hangszerek beszerzésére a Művészellátó boltban
Fontos kérdések a zenetanulással kapcsolatban
Érdekességek I Pedagógiai program
Hírek